Head image - casponline.cz
Jste zde: Domácí stránka |
ČASP - online > Pro média > Napsali o nás > Tn.cz - Virus chřipky: jak se chová, koho ohrožuje, jak ho zničit...

Tn.cz - Virus chřipky: jak se chová, koho ohrožuje, jak ho zničit...

30.1.2009

Chřipka brzy zasáhne celé Česko. Přenáší se kýchnutím, zakašláním i pouhým mluvením... Virus se při nákaze dostane do průdušek a plic. Začne se rychle množit, a to především na sliznici dýchacích cest. V prvních dvou dnech se infekce zdvojnásobuje každých čtyři až šest hodin.   

Množení viru začne slábnout po 48 hodinách. Pak se začíná hojit sliznice, což může trvat až dva týdny. V tomto období je sliznice citlivá na ostatní infekce, může tak vzniknout zápal plic.

Riziko pro seniory a osoby se sníženou imunitou

Nemoc většinou neohrozí zdraví dlouhodobě a nemocný je během dvou týdnů v pořádku. Existují ale lidé, které může tato zdánlivě banální nemoc ohrozit.

"Zdravý člověk, který chřipku doléčí, nemoc většinou zvládne bez dalších komplikací. U dětí mívá chřipka bouřlivější průběh, ale léčba je rychlá. Největší riziko představuje chřipka pro seniory a osoby se sníženou imunitou. Ti by měli omezit pohyb v prostorách s velkým počtem lidí, protože jim i chřipka může způsobit závažné zdravotní komplikace,“ uvádí MUDr. Eva Gottwaldová z interního oddělení nemocnice v Brandýse nad Labem.

 Když se chřipka hlásí...

Horečka 38-40 °C, třesavka a zimnice, únava a nevolnost, bolesti hlavy, očí, kloubů, svalů světloplachost. Slovo chřipka pochází ze staročeského "chřípěti", které označovalo chraptění nebo sípání, takže to vás asi postihne také.

 

 

Foto: profimedia.cz

 

Rizikové skupiny lidí:

- dospělí nad 65 let

- osoby s poruchou imunity (HIV pozitivní, po transplantaci)

- pacienti s chronickým onemocněním plic, lidé s chronickým onemocněním ledvin nebo jater

- osoby s chronickým onemocněním oběhového systému

- lidé trpící cukrovkou

 Epidemie přichází s oblevou!

Není náhodou, že epidemie chřipky udeří plnou silou s první výraznější zimní oblevou. Teplejší vzduch udrží viry déle při životě a tělo oslabené chudým jídelníčkem snadno podlehne.

 JAK SE Z TOHO DOSTAT? Namixujte si vitaminový koktejl!

 "Ovoce a zelenina jsou výborným zdrojem vitaminů. V zimě je ale obsah těchto látek nižší a naše tělo jich potřebuje hodně. Proto bychom měli v zimě zauvažovat o užití doplňků stravy. Známé je užití vitaminu C, který posílí imunitu. Pro lepší účinnost doporučuji zkombinovat vitamín C také se zinkem a selenem.

 Oba patří mezi silné antioxidanty. Vhodné je konzumovat i doplňky stravy s živými probiotickými bakteriemi. Ty výrazně aktivují náš imunitní systém,“ radí Prof. MUDr. Vílím Šimánek DrSc. z Ústavu lékařské chemie a biochemie Univerzity Palackého v Olomouci.

 Chřipka = citelná finanční ztáta

 Řadě lidí se zdá, že doplňky stravy jsou zbytečné plýtvání penězi a spoléhají na to, že tělo si přinejhorším s nemocí poradí. Že jde o šetření na nepravém místě, si může každý snadno spočítat.

 Jak na chřipce neprodělat?

 "Posílení organismu doplňky stravy přijde na stokoruny. Peníze investované do zdraví se ale rychlé vrátí. Stačí si uvědomit, že první tři dny nemoci nedostaneme od zaměstnavatele ani korunu. Výplata nemocenských dávek roste pozvolna a nově do nich není započítán víkend. Zvláště u krátkých onemocnění jako chřipka je finanční ztráta velmi citelná,“ upozorňuje Ing. Bohumil Hlavatý, výkonný ředitel České asociace pro speciální potraviny.

 Antibiotika ne!

Chřipka je virové onemocnění. Antibiotika jsou vyhrazena jen pro případy, kdy se původně virové onemocnění zkomplikuje bakteriální infekcí, je proto zbytečné, když zejména někteří rodiče po lékaři požadují pro své dítě koňské dávky antibiotik.

 

Foto: profimedia.cz

 Na chřipku působí virostatika

Látky pro léčbu chřipky se nazývají virostatika. Účinkují ale pouze proti některým virovým infekcím. Nejúčinnější léky proti chřipce jsou látky obdařené schopností vázat se na virus a blokovat jeho povrchové molekuly.

 

Foto: profimedia.cz

Loading...

Napsali o nás