Head image - casponline.cz
Jste zde: Domácí stránka |
ČASP - online > Pro média > Napsali o nás > V boji s vrtkavou pozorností pomohou dětem také vitamíny a minerály

V boji s vrtkavou pozorností pomohou dětem také vitamíny a minerály

20.8.2009 Vitamíny a minerály pomohou dětskému mozku při náročném přechodu z prázdninového do školního prostředí.

Poprázdninový návrat do školních lavic je pro děti velkou změnou. Za léto odvykly soustředění a dlouhému sezení v lavicích. V dalším školním roce se tak mohou potýkat s problémy s pozorností. Špatné soustředění se pak může promítnout do zhoršených známek a rodiče mají oprávněný vztek. Problému s pozorností mohou rodiče předejít péčí o správný jídelníček svých ratolestí, který by měl být nabitý vitamíny a minerály.

 

Vitamíny skupiny B mozek probudí    

Pro správnou mozkovou činnost dítěte jsou důležité vitamíny. Významné jsou především vitamíny skupiny B, konkrétně vitamín B1 (thiamin), vitamín B6 (pyridoxin), vitamín B9 (kyselina listová) a vitamín B12 (kyanokobalamin). Thiamin je důležitý pro nervový a duševní vývoj jedince, pro jeho dobrou paměť a koncentraci. Nedostatek thiaminu se projevuje sníženou duševní bystrostí a špatnou pamětí, stejně se projevuje i nedostatek vitamínu B12. Nedostatek pyridoxinu poznáte na zhoršené koncentraci svých ratolestí. Kyselina listová je ve své aktivní formě bohatým zdrojem methylu. Tato látka je nezbytná pro tvorbu neurotransmiterů, chemických přenašečů nervového vzruchu. Přenašeče (neurotransmitery) jsou zodpovědné za paměť, mentální jasnost, bdělost a stabilitu nálad. Její nedostatek vede ke zhoršení paměti a depresím. Mozkovou činnost podporují i vitamíny rozpustné v tucích, konkrétně vitamín E.

 

Lecitin nejen pro studenty        

 Aby dětský mozek správně fungoval, potřebuje mít vyživenou myelinovou vrstvu, obalující nervové tkáně. K tomu je dobré užívat potravinový doplněk sójový lecitin obsahující cholin, jenž je pro stavbu myelinové vrstvy nezbytný. Cholin je i surovinou pro acetylcholin, což je nervová látka zajišťující správně fungující paměť a plnou koncentrovanost.

 

Moudra babiček

Už naše babičky dávaly dětem po lžičkách rybí tuk. Na prospěšnost omega-3 mastných kyselin, především kyseliny DHA (dodecahexaenová) a kyseliny EPA (eicosapentaeová), bychom neměli zapomínat ani my. Jejich nedostatek může nastat v důsledku konzumace takzvaných moderních jídel s vysokým obsahem ztužených tuků, které blokují vstřebání přijatých karboxylových kyselin. Vzniklý nedostatek karboxylových kyselin může mít za následek hyperaktivitu, projevující se sníženou pozorností. Nejlepším zdrojem omega-3 nenasycených mastných kyselin jsou ryby z chladných vod. Pro pokrytí potřeb rybího tuku z přirozených zdrojů je potřeba přidat rybu na jídelníček dvakrát týdně. „Češi konzumují ryby oproti jiným evropským národům málo. Nejvíce jsou doporučované dravé ryby, ty ale mají nejvyšší obsah  škodlivých látek. Proto jsou dobrou alternativou doplňky stravy, v nichž je rybí tuk na molekulární úrovni zbaven těžkých kovů,“ říká Ing. Bohumil Hlavatý, předseda České asociace pro speciální potraviny.

 

Nezapomeňte na důležité stopové prvky            

Ač se může zdát, že se správnou funkcí mozku nemají minerály co do činění, není tomu tak. Například křemík zajišťuje správné fungování buněk a tkání, je rovněž nezbytný pro syntézu vitamínu B1. Dále kontroluje přenos nervových vzruchů. Jiný stopový prvek, jód, podporuje funkci štítné žlázy, čímž je důležitý pro nervy a svaly. Jeho nedostatek se projevuje pomalým učením a horší pamětí. Jako ideální zdroj jódu poslouží řasa Kelp v kombinaci s kyselinou glutamovou ve formě potravinového doplňku. Rodiče by měli dbát i na přísun zinku, jehož nedostatek se na dětech projevuje špatnou schopností soustředění a únavou. Vyšší schopnost soustředění podporuje i železo. Nepostradatelný pro nervové vzruchy je také vápník, a to především v kombinaci s vitamínem D, který zajistí vstřebání vápníku do organismu. Miminka do jednoho roku by měla denně přijmout 400 miligramů vápníku, v následujících devíti letech by měly děti denně přijmout 600 až 900 miligramů tohoto prvku.

 

Dodejte potřebné aminokyseliny    

Mozkovou činnost podporují i takzvané mozkové nutrienty. L-fenylalanin je esenciální aminokyselina, kterou si tělo nedokáže samo vyrobit. V čistém stavu je L-fenylalanin bílá krystalická látka, důležitá  při tvorbě nervových přenašečů (neurotransmiterů), které podporují duševní bdělost a vitalitu. Další aminokyselinou důležitou pro mozek je L-tyrosin, stavební látka adrenalinu, který zvyšuje schopnost koncentrace.

 

Vegetariánskému dítěti musíme doplnit jídelníček    

Pokud z etických či jiných důvodů vaše dítě nejí maso, měli byste dbát na doplnění látek, které mu v důsledku vegetariánské stravy chybí. Takováto strava je chudá na nasycené mastné kyseliny, cholesterol a puriny. Nedostatkovým může být vitamin B12, železo, zinek a bílkoviny. Proto dbejte na dostatečný přísun L-karnitinu v kombinaci s vitamínem C, který umožní jeho vstřebání. L-karnitin má zásadní úlohu při přeměně tuků na energii, je významný pro činnost mozku. V rostlinných potravinách se L-karnitin vyskytuje minimálně, ve vysokém množství se naopak vyskytuje v červeném mase. Kojenci vegetariánských matek trpí nedostatkem L-karnitinu, jelikož matky mají nižší hladinu L-karnitinu v mateřském mléce.

 

Aby bylo naše dítě zdravé a jeho mozek výkonný, je nutné dodržování zdravého životního stylu. Pestrá a bohatá strava dětí je hlavním předpokladem jejich zdraví a dobrého vývoje. Důležitá je fyzická aktivita přes den a zdravý spánek v noci. Dobrým pomocníkem v prevenci a utužování dětského zdraví jsou potravinovou doplňky. „Doplňky stravy bychom měli chápat právě jako obohacení zdravého jídelníčku. Důležité jsou především v době, kdy má dítě zvýšenou potřebu vitamínů a minerálů,“ říká Ing. Bohumil Hlavatý, Předseda České asociace pro speciální potraviny. O koupi vhodných doplňků stravy pro vaše dítě se poraďte se svým lékárníkem.

Loading...

Napsali o nás