Jste zde: Domácí stránka |
ČASP - online > Pro veřejnost

Pro veřejnost

Oblast doplňků stravy je velmi široká a mnohdy je obtížné se v ní zorientovat. Pro přesný výběr doplňků stravy je nezbytné získat přinejmenším základní přehled o zdraví prospěšných látkách jako vitamíny a minerály. V této sekci vám nabízíme články a studie, s jejichž pomocí si snadněji vyberete doplněk stravy vhodný pro posílení vašeho zdraví. Pokud si chcete být stoprocentně jistí, že vybraný doplněk stravy je přesně pro vás na míru, poraďte se s lékařem, lékárníkem nebo s výživovým specialistou

18.8.2017 Contaminants/ Pyrrolizidine alkaloids in supplements raise safety concerns

To follow up on the developments relating to pyrrolizidine alkaloids (PAs) we informed you of at the moment EFSA has published its opinion, please find attached a questionnaire to collect data on the  current level of PAs in botanical supplements currently on the market. 

This information is very important to help us demonstrate the nature of PAs presence in food supplements and enter the discussion with the European Commission when they will discuss risk management measures.

The questionnaire is based on  the format established by the Commission and designed to collect data on the presence both in raw materials and in finished products.

We would appreciate if you can provide us with the data you and your members have by 20 September. The data will be compiled in an anonymous way making it impossible to identify the companies that have submitted data.

Please send your input to

Update: více