Head image - casponline.cz
Jste zde: Domácí stránka |
ČASP - online > Pro média > Napsali o nás > Právo - Většina lidí nebezpečné padělky léků nepozná

Právo - Většina lidí nebezpečné padělky léků nepozná

20.2.2013

Ačkoliv je většina z nich velmi nebezpečná, padělané léky ani jejich nabídku podle průzkumu Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP) zpracovaného agenturou STEM/MARK většina lidí nepozná. Více než polovina dotazovaných o padělcích slyšela, osobní zkušenost s nimi potvrdila ale jen dvě procenta.

Padělky léčiv podle průzkumu není schopno rozeznat 76 procent dotazovaných, jejich nabídku pak 63 procent.

Naději pro boj s padělky představuje evropský model ověřování pravosti léků ESM, který má být zaveden také v Česku. V chystaném systému má být každý lék označen unikátním 2D Matrix kódem, který bude obsahovat veškerá důležitá data.

„Lék tak bude možno sledovat od výrobce až po chvíli, kdy jej lékárník vydává pacientovi. Díky kódu bude zajištěno, že původ kteréhokoli balení bude možné v lékárnách ověřit,“ řekl Právu Jakub Dvořáček, výkonný ředitel uvedené asociace.

Nejčastěji přes internet

S padělanými léky nebo jejich nabídkou se dotazovaní setkali nejčastěji prostřednictvím e-mailu (32 %) nebo internetových stránek (30 %). Většina z nich (95 %) se přitom shoduje na tom, že užívání padělků léčiv může být velmi rizikové.

Nejzávažnějším problémem je podle respondentů to, že padělek obsahuje jiné než uvedené léčivé látky (93 %) nebo látky zdraví škodlivé (93 %).

V případě pochybnosti o pravosti léku by se 30 procent respondentů obrátilo na Státní ústav pro kontrolu léčiv, více než třetina na svého ošetřujícího lékaře (36 %), nejvíce ale věří svým lékárníkům. V případě setkání s padělkem by se na ně obrátila více než polovina z nich (54 procent).

Češi loni utratili za doplňky stravy v lékárnách téměř 5,5 miliardy korun, což bylo o 5,5 procenta více než o rok dříve. Informovala o tom Česká asociace pro speciální potraviny.

 

Nejvíce lidé kupovali kloubní preparáty, probiotické přípravky a doplňky stravy          s obsahem vitamínů a minerálů. 

Loading...

Napsali o nás